Nekoliko savjeta pred odlazak na razgovor za posao
Obucite se poslovno, a prilikom ulaska u kancelariju pozdravite poslodavca sa ‘dobar dan’ i rukujte se cvrstim stiskom.
Tokom razgovora gledajte sagovornika/e u oči jer je to pouzdan znak da nekoga slušate i trudite se da izgledate samouvjereno (makar morali odglumiti za tu priliku).
Kada vas zamole da se predstavite u nakraćim crtama se predstavljate i ukazuje na svoje sposobnosti.
U komunikaciji sa poslodavcem trebate ostaviti utisak ozbiljne osobe koja je raspoložena za komunikaciju.
Ukoliko dobijete pitanje “Šta znate o našoj firmi?” poželjno je da odgovorite da ste se raspitali, preko poznanika ili putem Interneta kako bi ponudili potpun odgovor. Ako vas pitaju o poziciji za koju konkurišete poželjno je da znate osnovne zahtjeve radnog mjesta za koje se prijavljujete.
Tokom prvog razgovora ne postavljajte pitanje o plati, a ako vas pitaju za koju bi platu radili navedite raspon od-do visine plate.
Kada se predstavljate naglasite svoje vrline, ali ne zaobilazite svoje mane jer tako stvarate realnu sliku o sebi. Dodajte konkretne prijedloge za unaprijeđenje poslovanja ako vas pitaju zašto baš vas da zaposle.
Da bi utvrdili vaše ambicije trebate naglasiti da se vidite na nekoj višoj poziciji za pet ili 10 godina što poslodavcu govori da znate šta želite i da ste spremni da napredujete. Kao cilj u karijeri ćete stoga navesti da želite da steknete bogato profesionalno iskustvo u struci, odnosno da se stalno usavršavate.
Iako mnogi ne vole prekovremeni rad, isti je nekad potreban i poželjno je da izrazite spremnost da se dodatno angažujete.
Naglasite (ako ste bili zaposleni) da ste na prethodnom radnom mjestu imali korektne odnose sa kolegama i to doživljavate kao vrijedno iskustvo. Ako napuštate sadašnje radno mjesto naglasite da ste dostigli svoj profesionalni maksimum, te da želite novi poslovni izazov. Ovakav odgovor pomaže da poslodavac u vama prepozna ambicioznu osobu koja može popuniti njegov tim.
Stavite do znanja da niste konfliktna osoba i da otvorenom komunikacijom pokušavate naći rješenje problema, a kad dobijete kritiku trudite se da je prihvatite kao konstruktivnu i iz nje izvučete određene pouke.
Ako vas pitaju kako se snalazite u stresnim situacijama odgovorite da prethodno definišete prioritete u poslu što vam pomaže da se dobro organizujete, a nagomilani stres izbacujete u privatnom životu (šetnja, fizička aktivnost, hobi…).
Ukoliko dobijete priliku da postavite sami neka pitanja raspitajte se o uslovima rada kao što su dužina radnog vremena, odmor, bolovanje i sl., s tim da izbjegavate pitanje o plati jer će poslodavac sam pokrenuti to pitanje.